9 نکته کلیدی جهت داشتن آشپزخانه ای دلبازتر

امروزه با تغییر سبک زندگی و همچنین کوچک تر شدن محیط زندگی مباحثی مثل استفاده بهینه از فضای خانه و طراحی آن به گونه ای که بزرگتر از آنچه که هست جلوه داده شود اهمیت بالایی نزد طراحان دکوراسیون خانه پیدا کرده است. بر این اساس ما در این مقاله بر آنیم تا روش هایی برای مدیریت فضا و افزایش بهره وری آن بر شماریم.
یکی از مهم ترین عواملی که بر دلباز و روشن بودن فضا تاثیر بسزایی دارد نور طبیعی محیطی در فضا می باشد. طراحی دکوراسیون داخلی در صورتی که فضای نورگیری داشته باشیم با طراحی یک فضای کم نور متفاوت است که باید به آن توجه داشته باشیم. برای مثال فرض کنید که ما که می خواهیم یک آشپزخانه با نور طبیعی کم را طراحی کنیم. در این صورت :

1 - بکار گیری از متریالی روشن و براق برای کف می تواند در بزرگتر جلوه کردن فضا کمک شایانی نماید. در یک آشپزخانه کوچک و یا کم نور بکار گیری از سنگ یا سرامیک با طرحی تیره و یا بکار گیری از پارکت با طرح چوب خیلی پیشنهاد نمی شود. البته در نظر داشته باشید که نکاتی که ما در اینجا به آنها اشاره می کنیم به صورت کلی هستند و ممکن است شامل استثناهایی نیز بشوند. برای مثال به کارگیری کف با رنگی تیره در آشپزخانه ای که تماما به رنگ سفید اجرا شده است نه تنها فضا را کور نمی کند بلکه تضاد ایجاد شده در فضا زیبایی آن را دوچندان می گرداند


2 - رنگ به کار رفته در درب های کابینت آشپزخانه درست به اندازه رنگ کف در نتیجه کار تاثیر گذار خواهد بود . بنا بر این باید در نظر داشت که در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه حجم بیشتری از فضا را به رنگ های روشن اختصاص داد. البته همان گونه که قبلا نیز اشاره کردیم استفاده از رنگ های متضاد در حجم پایین تر برای ایجاد کانتراست در فضا زیبایی و جلوه بیشتری به فضا می بخشد. بکارگیری متریال های براق مثل کابینت های گلاس و کابینت پلی گلاس نیز در این گونه فضا ها نتیجه بسیار خوبی دارد. زیرا براقیت و انعکاس نوری که این متریال ها دارند در روشنایی و دلباز بودن هر چه بیشتر فضا موثر است.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه رنگ ها می توانید مقالات رنگ آمیزی در دکوراسیون منزل ، دسته بندی رنگ ها ، تعریف دقیق برای رنگ ها و ترکیب صحیح رنگ ها از مجموعه مقالات گروه فینسا دکور را مطالعه فرمایید.

3 - نکته دیگری که در طراحی آشپزخانه باید به آن توجه نمود نوع طراحی و چیدمان کابینت ها می باشد. به عنوان مثال طراحی کمد های قدی و پر عمق در چنین فضا هایی شاید فضای بیشتری برای ذخیره سازی به شما بدهد اما از طرفی دیگر فضا را کور و خفه می نماید. در این حالت مسیر های گردش نور و انرژی در آشپزخانه مسدود می گردد که با قوانین فنگ شویی نیز در تضاد است.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه فنگ شویی می توانید مقاله قانون های اصلی فنگشویی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه از مجموعه مقالات گروه فینسا دکور را مطالعه نمایید.

4 - به دلیل سبک زندگی و نوع استفاده خانم های خانه دار ایرانی از آشپزخانه در بسیاری از منازل از کابینت های دیواری با ارتفاع 90 سانت استفاده می گردد که فضای بیشتری را برای ذخیره سازی به خانم خانه دار می دهد. اما از طرفی در این حالت کابینت های آشپزخانه تا نزدیک سقف آشپزخانه را می پوشانند. در صورتی که در حال طراحی یک کابینت آشپزخانه با فضایی کوچک و یا کم نور هستید پیشنهاد می شود که از کابینت های دیواری با ارتفاع 70 سانت استفاده نمایید تا فاصله ایجاد شده بین کابینت و سقف در این حالت به باز بودن فضا کمک کند و آن را از حالت خفه و اشباح شده بیرون آورد.


5 - در صورتی که در آشپزخانه از ماشین های ظرف شویی و لباس شویی استفاده می گردد بهتر است که از مدل های توکار برای آنها استفاده شود. زیرا در غیر این صورت یکپارچگی درب های کابینت از بین می رود و زیبایی خود را از دست می دهد.


6 - یکی از مهم ترین عواملی که در طراحی یک کابینت آشپزخانه کوچک و یا کم نور وجود دارد نوع نورپردازی ما برای فضا می باشد زیرا در این نوع فضا ها نور پردازی هم به روشنایی بیشتر کمک کرده و هم ضعف های طراحی را که به دلیل نبود فضای کافی به وجود می آید جبران می کند. استفاده از هالوژن های سقفی برای روشنایی هر چه بیشتر فضا ، بکار گیری نور های ال ای دی در فضا های مختلف کابینت به صورت دکوراتیو ، مهتابی های زیر کابینتی برای روشنایی فضای بین کابینت و .... همگی نمونه هایی از این دست می باشند.
مقاله های مرتبط با نورپردازی از مجموعه مقالات گروه فینسا دکور : نقش نورپردازی در فضای آشپزخانه ، نور یک عامل اساسی

7 - یکی دیگر از نکاتی که رعایت آن در رسیدن به نتیجه ای مطلوب تر موثر است استفاده از متریال هایی با نقش و نگار های کم و ساده برای قسمت های مختلف آشپزخانه مثل کف ، کاشی بین کابینت ، درب ها و ... می باشد. زیرا هر چه از طرح های پر نقش و نگار و شلوغ در طراحی این نوع پلان ها استفاده شود ، به دلیل کوچک بودن فضا چشم را خسته می کند و برای کسی که در دراز مدت در این فضا باشد آشفتگی و استرس ایجاد می شود.
8 – امروزه با پیشرفته شدن تکنولوژی دست طراحان برای دیزاین فضاهای کوچک و کم نور نسبت به گذشته بسیار باز تر می باشد. برای مثال کمپانی نیمن آلمان که از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات چوبی در جهان می باشد ، اخیرا به تولید نوعی از ورق های پلی گلاس با روکش آینه پرداخته است که در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مورد استفاده دارد.

بکار گیری از این متریال در چنین فضاهایی بسیار مناسب است زیرا باعث بزرگتر جلوه کردن فضا می گردد.

 

9 - کابینت آشپزخانه سفید چاره همیشگی و زیبایی برای طراحی این گونه آشپزخانه ها می باشد که هم از ریسک کم تری در طراحی بر خوردار است و هم به خوبی دلبازترین حالت ممکن را برای کابینت تضمین می کند.

به عنوان سخن آخر باید گفت که طراحی یک کابینت لوکس و امروزی وابسته به عوامل بسیاری می باشد و نمی توان یک الگوریتم مشخص و قظعی برای آن تعیین نمود. ما در این مطلب سعی نمودیم تا نکاتی کلی و کلیدی را در مورد طراحی آشپزخانه عنوان نماییم تا شناخت شما را در این معقوله افزایش دهیم . امید است که در جلب رضایت شما موفق بوده باشیم.
منبع : فینسا دکور 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون