کابینت هایتان را زیبا کنید

از آنجا که حالا فصل مناسبي براي انجام تغيير و تحولات در خانه است، اين روزها در آن دسته از خانه هاي قديمي که افراد خانواده از اين فرصت آب و هوايي استفاده کرده اند، ريخت وپاشي برپا است.
در يان قسمت هاي مختلف خانه، آشپزخانه به جهت مجاورت با آب و موادغذايي و بخارات ناشي از پخت و پز زودتر صدمه مي بيند، همواره اغلب پروژه هاي بازسازي از اين نقطه مهم در خانه آغاز مي شود.در ضمن مهم ترين و آسيب پذيرترين اجزاي کاربردي دکوراسيوني اين محيط نيز کابينت ها هستند لذا بايد پيش از هر کار به فکر چاره اي براي نماي فرسوده و نازيباي کابينت ها بود.
البته در آسيب ديدگي هاي شديد بهترين کار، تعويض کابينت هاي قديمي و ايجاد ترکيبي مناسب تر و زيباتر براي اين فضا است ولي اين تنها راهکار براي زيباسازي نيست بلکه شما مي توانيد با به کارگيري اندکي سليقه و ابتکار نمايي زيبا و از همه مهم تر متفاوت را براي کابينت هاي آشپزخانه تان ايجاد کنيد.
ما نيز در اين پروژه پيشنهادي قصد داريم به روش نقش برجسته روي کابينت بپردازيم ولي پيش از هر کار ابتدا بايد اشکالات ساختاري و زيرساختي کابينت را که بر اثر مرور زمان ايجاد شده است تعمير و ترميم کرده و پس از آن با يک و يا حتي چند لايه رنگي زمينه را براي انجام تکنيکي زيبا و متفاوت مهيا سازيد. حال چندساعتي صبر کنيد تا پوشش رنگي تمامي سطوح کابينت به طور کامل خشک شود سپس شابلون نقش موردنظر را خريداري کرده و يا خودتان براي ساخت آن اقدام کنيد.

براي اين منظور به يک عدد طلق، يک عدد کاتر تيغ کوچک دسته دار و يک طرح موردنظر و مناسب براي کابينت نيازمنديد. ابتدا از روي طرح انتخابي کپي گرفته و در زير طلق قرار دهيد. با چسب نواري کاغذي و يا شيشه اي، طلق و الگوي طرح را به هم متصل کنيد تا هنگام برش جابه جايي صورت نگيرد. پس از آن با احتياط فراوان و به وسيله کاتر محيط هر طرح را از روي طلق ببريد.

اين کار را با دقت انجام دهيد تا طرح ها شکل واقعي خود را حفظ کنند.به اين ترتيب شابلون جديدي آن هم با نقش دلخواه حاصل مي شود. حال نوبت به علامت گذاري محدوده قسمت هايي از سطح تمامي کابينت مي رسد که قصد دارد آنها را نقش برجسته کنيد.

براي اين منظور از خط کش و مداد استفاده کرده و محدوده را مشخص کنيد. مرحله بعدي آماده سازي خمير است. اين خمير را مي توانيد به صورت آماده تحت عنوان بتونه رنگ روغن از فروشگاه هاي مربوطه تهيه کرده و يا خودتان آن را درست کنيد.

بري درست کردن اين خمير يا همان بتونه رايج مورد استفاده براي زيرسازي رنگ ديوار، به مقداري پودر مل، روغن اليف، آب و رنگ روغني کرم يا سفيد ساختمان نياز داريد.به اين صورت که توده اي از پودر مل را روي مقوايي ريخته و مانند کوه آتشفشان، فضايي از داخل آن را کمي خالي کنيد.
در داخل اين حفره کم کم مقداري روغن اليف، آب و رنگ روغني ساختمان ريخته و با دو عدد ليسه آن قدر ورز دهيد تا خميري يک دست حاصل شود. فرم و حالت اين خمير مانند خمير شيريني پزي مي بايست نه شل و نه سفت باشد. براي ايجاد اين تعادل در صورت شل بودن پودر مل و در صورت سفت بودن آب و روغن اليف اضافه کنيد.

چند نکته مهم:
?) در صورتي که قصد داريد از بتونه آماده استفاده کنيد حتما بتونه روغني را انتخاب کنيد.
?) از آنجا که معمولا بتونه هاي آماده براي انجام تکنيک نقش برجسته کمي شل و چسبنده هستند، به آن مقداري پودر مل اضافه کرده و خوب ورز دهيد تا ديگر به دست شما نچسبد.
?) اگر بتونه دست ساز شما زياد سفت باشد، احتمال ترک خوردن آن وجود دارد لذا در چنين شرايطي مقداري روغن اليف به آن اضافه کنيد.

روغن اليف چسبندگي مورد نياز را بين اجزاي تشکيل دهنده بتونه ايجاد مي کند. پس از آماده شدن خمير بتونه مناسب، شابلون را در محدوده علامت گذاري شده روي نماي در کابينت قرار داده و با چسب نواري کاغذي ثابت کنيد.

در صورت دلخواه مي توانيد با دست چپ شابلون را نگه داشته و با دست راست و با استفاده از ليسه مرحله خميرگذاري را انجام دهيد. در هر دو صورت مقدار زيادي بتونه را با ليسه برداشته و از همان ابتدا تا انتهاي شابلون روي کل سطح خالي شده و با ضخامتي يکسان بماليد. پس از تکميل مرحله خميرگذاري، با برداشتن شابلون از روي سطح کابينت با نقش برجسته زيبايي مواجه مي شويد.

نکته:
پس از پايان هربار خميرگذاري، شابلون را خوب تميز کرده و دوباره براي قسمت ديگر دست به کار شويد وگرنه خميرهاي قبلي باقي مانده به خمير جديد چسبيده و طرح را نازيبا مي سازد. هنگامي که مرحله نقش دار کردن کابينت ها پايان يافت مدت دو الي سه روز صبر کنيد تا نقش برجسته ها کاملا خشک شوند. سپس با سمباده اي نرم سطح و لبه هاي ناصاف آنها را به آرامي ساييده و آنها را يکنواخت کنيد.حال براي محکم شدن آنها مرحله رنگ آميزي با رنگ روغني ساختمان را يک بار ديگر روي کليه سطوح نقش برجسته کابينت انجام دهيد.
در پايان شما مي توانيد با به کارگيري يکي از انواع تکنيک هاي رنگ آميزي، تضادهايي را ايجاد کنيد. به عنوان مثال با استفاده از رنگ اکريليک قهوه اي يا اکر و يا هر رنگ مناسب و دلخواه ديگري، رنگ رقيقي آماده کرده و به وسيله ابر و يا قلم موي بزرگ روي سطح برجسته نقش ها و سطوح ديگر ماليده و بلافاصله با پارچه ديگري خشک کنيد. 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون