پلان های کابینت آشپزخانه

هر خانه ای با توجه به موقعیت زمین و نوع نقشه ساخت و مساحتی که دارد دارای یک پلان مشخص برای تک تک قسمت های خانه شامل پذیرایی ، اتاق ها ، آشپزخانه ، سرویس ها و ... می باشد. در طراحی کابینت آشپزخانه این پلان ها بسیار تعیین کننده می باشند لذا در این مقاله قصد داریم که به بررسی پلان های استاندارد و رایج آشپزخانه بپردازیم و همچنین پیشنهاداتی در طراحی کابینت آشپزخانه در هر کدام از این lay out ها مطرح کنیم.
به طور کلی نقشه آشپزخانه ها را می توان در 7 دسته کلی تقسیم بندی نمود که اکنون آنها را برمی شماریم و بعد به توضیح هر یک به صورت جداگانه می پردازیم. کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف ( one-wall kitchen) ، کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی یا کابینت آشپزخانه راهرویی ( two-side kitchen ) ، کابینت آشپزخانه U شکل ( U-shaped kitchen ) ، کابینت آشپزخانه L شکل ( L-shaped kitchen ) ،کابینت آشپزخانه G شکل ( G-shaped kitchen ) ، کابینت آشپزخانه جزیره (kitchen with island ) ، کابینت آشپزخانه بسته ( closed kitchen )
کابینت آشپزخانه با یک دیوار صاف ( one-wall kitchen) :
این Lay out اصولا در آشپزخانه های کوچک دیده می شود. در این نوع پلان آشپزخانه تمامی تجهیزات مثل یخچال و گاز و سینک روی یک دیوار قرار می گیرند. در این حالت بهتر است که سینک بین گاز و یخچال جانمایی شود تا فرایند تمیزکاری را راحت تر کند.

در این نوع از آشپزخانه ها قابلیت اجرای طرح های خلاقانه ای وجود دارد که در خاص شدن فضا تاثیر بسزایی می گذارد. برای مثال در این حالت شما می توانید با استفاده از درب های اسلایدینگ کل دیوار آشپزخانه را پنهان کنید. این کار مخصوصا در فضاهای خیلی کوچک که آشپزخانه و پذیرایی در دل هم قرار می گیرند بسیار کارا می باشد. استفاده از یراق آلاتی مثل میز های کشویی آتیم در چنین فضا هایی بسیار موثر است. اگر فرم آشپزخانه شما به صورت یک دیوار صاف می باشد ، شما به سادگی می توانید یک میز غذاخوری کامل را با استفاده از تکنولوژی شرکت آتیم ایتالیا در فضای یک کشوی ساده جای دهید. از آنجایی که در این نوع پلان ها ما با چالش میز کار و فضای صبحانه خوری روبه رو هستیم استفاده از این دست اکسسوری و یراق می تواند راه حل بسیار مناسبی برای کمبود فضا باشد. استفاده از گازهای روکار (ترجیحا عرض 60 سانت ) و همچنین بکارگیری یخچال فریزر 60 سانتی به جای یخچال ساید در صورت امکان ، پیشنهاد می شود. زیرا این کار فضای کار بیشتر و همچنین کابینت بیشتری برای ذخیره سازی در اختیار خانم خانه دار می گذارد.

کابینت آشپزخانه با دو دیوار موازی یا کابینت آشپزخانه راهرویی ( two-side kitchen ):
به طور قطع می توان گفت که این Lay out کاربردی ترین پلان آشپزخانه محسوب می گردد. این فرمت که اصولا در آشپزخانه رستوران ها نیز اجرا می گردد به نحوی طراحی شده که قادر است صد ها نفر آدم را سرویس دهی کند که نشان از قابلیت کاربردی بالای آن دارد. در این نوع نقشه ، آن هایی که از دو طرف باز هستند و یا از یک طرف به یک پنجره سرتاسری ختم می شوند ترجیح داده می شود. زیرا در این حالت فضا نورگیر بیشتری خواهد داشت و از حالت خفگی که در بعضی آشپزخانه های با این پلان وجود دارد ، در خواهد آمد. 

منبع: فینسادکور

 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون