نقش برجسته بر روی كابینت های قدیمی

از آنجا كه تابستان فصل مناسبي براي انجام تغيير و تحولات در خانه است، اين روزها در آن دسته از خانه هاي قديمي كه افراد خانواده از اين فرصت آب و هوايي استفاده كرده اند، ريخت وپاشي برپا است.
با توجه به اينكه در ميان قسمت هاي مختلف خانه آشپزخانه به جهت مجاورت با آب و موادغذايي و بخارات ناشي از پخت وپز زودتر صدمه مي بيند، همواره اغلب پروژه هاي بازسازي از اين نقطه مهم در خانه آغاز مي شود.
در ضمن مهم ترين و آسيب پذيرترين اجزاي كاربردي دكوراسيوني اين محيط نيز كابينت ها هستند لذا مي بايست پيش از هر كار به فكر چاره اي براي نماي فرسوده و نازيباي كابينت ها بود. البته در آسيب ديدگي هاي شديد بهترين كار، تعويض كابينت هاي قديمي و ايجاد تركيبي مناسب تر و زيباتر براي اين فضا است ولي اين تنها راهكار براي زيباسازي نيست بلكه شما مي توانيد با به كارگيري اندكي سليقه و ابتكار نمايي زيبا و از همه مهم تر متفاوت را براي كابينت هاي آشپزخانه تان ايجاد كنيد.
ما نيز در اين پروژه پيشنهادي قصد داريم به روش نقش برجسته بر روي كابينت بپردازيم ولي پيش از هر كار ابتدا مي بايست اشكالات ساختاري و زيرساختي كابينت را كه بر اثر مرور زمان ايجاد شده است تعمير و ترميم كرده و پس از آن با يك و يا حتي چند لايه رنگي زمينه را براي انجام تكنيكي زيبا و متفاوت مهيا سازيد. حال چندساعتي صبر كنيد تا پوشش رنگي تمامي سطوح كابينت به طور كامل خشك شود سپس شابلون نقش موردنظر را خريداري كرده و يا خودتان براي ساخت آن اقدام كنيد.

براي اين منظور به يك عدد طلق، يك عدد كاتر تيغ كوچك دسته دار و يك طرح موردنظر و مناسب براي كابينت نيازمنديد. ابتدا از روي طرح انتخابي كپي گرفته و در زير طلق قرار دهيد. با چسب نواري كاغذي و يا شيشه اي، طلق و الگوي طرح را به هم متصل كنيد تا هنگام برش جابه جايي صورت نگيرد. پس از آن با احتياط فراوان و به وسيله كاتر محيط هر طرح را از روي طلق ببريد. اين كار را با دقت انجام دهيد تا طرح ها شكل واقعي خود را حفظ كنند.

به اين ترتيب شابلون جديدي آن هم با نقش دلخواه حاصل مي شود. حال نوبت به علامت گذاري محدوده قسمت هايي از سطح تمامي كابينت مي رسد كه قصد دارد آنها را نقش برجسته كنيد. براي اين منظور از خط كش و مداد استفاده كرده و محدوده را مشخص كنيد. مرحله بعدي آماده سازي خمير است. اين خمير را مي توانيد به صورت آماده تحت عنوان بتونه رنگ روغن از فروشگاه هاي مربوطه تهيه كرده و يا خودتان آن را درست كنيد.

براي درست كردن اين خمير يا همان بتونه رايج مورد استفاده براي زيرسازي رنگ ديوار، به مقداري پودر مل، روغن اليف، آب و رنگ روغني كرم يا سفيد ساختمان نياز داريد.

به اين صورت كه توده اي از پودر مل را بر روي مقوايي ريخته و مانند كوه آتشفشان، فضايي از داخل آن را كمي خالي كنيد. در داخل اين حفره كم كم مقداري روغن اليف، آب و رنگ روغني ساختمان ريخته و با دو عدد ليسه آن قدر ورز دهيد تا خميري يك دست حاصل شود. فرم و حالت اين خمير مانند خمير شيريني پزي مي بايست نه شل و نه سفت باشد. براي ايجاد اين تعادل در صورت شل بودن پودر مل و در صورت سفت بودن آب و روغن اليف اضافه كنيد.

چند نكته مهم: ? در صورتي كه قصد داريد از بتونه آماده استفاده كنيد حتما بتونه روغني را انتخاب كنيد.

? از آنجا كه معمولا بتونه هاي آماده براي انجام تكنيك نقش برجسته كمي شل و چسبنده هستند، به آن مقداري پودر مل اضافه كرده و خوب ورز دهيد تا ديگر به دست شما نچسبد.

? اگر بتونه دست ساز شما زياد سفت باشد، احتمال ترك خوردن آن وجود دارد لذا در چنين شرايطي مقداري روغن اليف به آن اضافه كنيد. روغن اليف چسبندگي مورد نياز را بين اجزا تشكيل دهنده بتونه ايجاد مي كند.

پس از آماده شدن خمير بتونه مناسب، شابلون را در محدوده علامت گذاري شده بر روي نماي در كابينت قرار داده و با چسب نواري كاغذي ثابت كنيد. در صورت دلخواه مي توانيد با دست چپ شابلون را نگه داشته و با دست راست و با استفاده از ليسه مرحله خميرگذاري را انجام دهيد. در هر دو صورت مقدار زيادي بتونه را با ليسه برداشته و از همان ابتدا تا انتهاي شابلون بر روي كل سطح خالي شده و با ضخامتي يكسان بماليد. پس از تكميل مرحله خميرگذاري، با برداشتن شابلون از روي سطح كابينت با نقش برجسته زيبايي مواجه مي شويد.

نكته: پس از پايان هربار خميرگذاري، شابلون را خوب تميز كرده و دوباره براي قسمت ديگر دست به كار شويد وگرنه خميرهاي قبلي باقي مانده به خمير جديد چسبيده و طرح را نازيبا مي سازد.

هنگامي كه مرحله نقش دار كردن كابينت ها پايان يافت مدت ? الي ? روز صبر كنيد تا نقش برجسته ها كاملا خشك شوند. سپس با سمباده اي نرم سطح و لبه هاي ناصاف آنها را به آرامي ساييده و آنها را يكنواخت كنيد.

حال براي محكم شدن آنها مرحله رنگ آميزي با رنگ روغني ساختمان را يك بار ديگر بر روي كليه سطوح نقش برجسته كابينت انجام دهيد. در پايان شما مي توانيد با به كارگيري يكي از انواع تكنيك هاي رنگ آميزي، تضادهايي را ايجاد كنيد. به عنوان مثال با استفاده از رنگ اكريليك قهوه اي يا اكر و يا هر رنگ مناسب و دلخواه ديگري، رنگ رقيقي آماده كرده و به وسيله ابر و يا قلم موي بزرگ بر روي سطح برجسته نقش ها و سطوح ديگر ماليده و بلافاصله با پارچه ديگري خشك كنيد. در واقع به اين ترتيب تكنيك رنگ شوي كردن را انجام داده ايد. حال براي آنكه سطوح ديگر كابينت نيز با سطوح نقش دار برجسته هماهنگي داشته باشد، اين كار را با حفظ جهت حركت قلم مو و يا ابر، بر روي سطوح بدون نقش كابينت نيز انجام دهيد. 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون